IPP041N12N3 G
5S-IPP041N12N3 G
IPP041N12N3 G
MOSFET N-CH 120V 120A TO220-3
Product Description
Packaging:Tube
Series:OptiMOS?
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):120V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25??????C:120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On:10V
Min Rds On):4V @ 270??????A
Vgs(th) (Max) @ Id:211nC @ 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:13800pF @ 60V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:??????20V
Vgs (Max):-
FET Feature:300W (Tc)
Power Dissipation (Max):4.1 mOhm @ 100A
Rds On (Max) @ Id:10V